Jak odstranit slabiny v tréninku

Podívat se před pár lety do fitka, najdete partu ufuněnejch chlapů do desíti metrů od benchpressu a dívčí spolek strečující v zóně s těma nafukovacíma věcma. To se postupně mění díky osvíceným leaderům českých i zahraničních jůtůbů, ale stále platí, že se všichni přespříliš věnujeme tomu, co už nám jde dost dobře, namísto práce na slabších stránkách. Dřív či později je výsledkem stagnace a ta je zaručená. K pevnému zadku a síle se dívka neprostrečuje, stejně jako chlap neurve zajímavější váhu v plném rozsahu, pakliže je pro něj pohyb samotný náročný a neefektivní.

Co s tím? Začít zlepšovat to, v čem jsme příšerní, samozřejmě. Budu mluvit za sebe, přesně tohle mě ani trochu nebaví. Je pár disciplinovaných cílařů, co umí kousnout ego a trpělivě odstraňují jednu slabinu za druhou, ale odhaduji, že je jich spíš méně, než více a já mezi ně po většinu času nepatřím. Proto to dělám následovně.

Prokládej steak rajčaty

Odbočím – v jídle jsem od narození tak picky, že jsem přiváděl rodiče k šílenství a na táborech regulérně hladověl. Je asi tak sedm miliónů potravin, které nemám rád a nikdy jsem je ani neochutnal. A protože mě rodinka v dobré víře nutila dojídat i to, co mi nechutnalo, vypadalo to vždy tak, že mi na talíři zbyly rajčata a podobně. Prostě to, co bylo (v mých očích) hnusný. No a jíst to úplně nakonec, všechno najednou, to je koncentrovaná dávka škraloupu na kakau. Je to odporný a nemá to konce.
Někteří z mých (těch budoucích disciplinovaných samců a samic) to řešili tak, že snědli nejdřív to, co jim nechutnalo a pak to vesele zajedli tím oblíbeným. Je to řešení, ale chce to koule.

Já mám svůj postup a to je prokládání! Jedno sousto steaku a jeden kus rajčete. Takhle to jde a funguje mi to. A stejně to dělám v tréninku.

Vtlač mezi série benchpressu práci na slabinách

Vyber tři věci, které potřebuješ zlepšit. Ať jsou to ztuhlá záda, slabý zadek, nebo plochá chodidla. Na každou z nich urči jeden jedinný postup, jakým to hodláš zlepšit a začni s tím. Kumulace času stráveného ve dřepu, hip thrustery, cvik na posílení klenby chodidla – například.

Věnuj se svému klasickému tréninku a mezi série v tréninkovém programu vlož právě tyhle cviky. Nemusí to být nutně strečink, může to být posilování konkrétní slabé oblasti.
V praxi to pak může vypadat tak, že odjedeš sérii tlaků s jednoručkama a poté 30 vteřin rozhýbáváš kyčle. Že to s posilovanou partií nijak nesouvisí vůbec neřeš. Dělej co tě baví a prokládej to tím, co je potřeba. Výsledky uvidíš dřív, než kdybys neustále nervoval, že musíš tohle a tamto a nedělal vůbec nic.

Neplatí to jen pro posilovnu. Nastav si v kanclu timer a každých 30 min si na minutu sedni do dřepu, nebo se protáhni, jdi se projít, věnuj se dýchání. Je to jedno, něco si nastav a pak to dělej. Pomalu a jistě.
Můj bonus tip do kanceláře: Nalep si na monitor lísteček s hláškou: “NAROVNEJ SE”. Už samotný impuls z mozku do svalů stačí k tomu, aby se to začalo zlepšovat. Potřebuješ probudit nervy a svalové napětí v oslabených místech, kde se nic neděje (mezi lopatkama, například).
To samé jde aplikovat s s lístečky doma, kde si holka napíše: “DÝCHEJ ZHLUBOKA”. Zkrátka cokoliv.

Pokud nevíš, co dělat pro zlepšení toho a toho, napiš mi na jan@znamenilva.cz. Pakliže jde pomoct na dálku, dělám i online coaching.

2018-03-25T13:05:27+00:00